ATEC 321 Faeta NG

Faeta NG

Nová FAETA NG přináší novou generaci našich letadel. Na základě zkušeností z provozu a postřehů pilotů našich letadel jsme zkonstruovali a vyrobili zcela nový moderní letoun.  Při zachování vysokých výkonů jsme vsadili na moderní design a aerodynamickou čistotu. Trup je kompletně vyrobený z nejpevnějších karbonových tkanin a díky nové technologii je velmi lehký. Prostorný kokpit nabízí mimořádně flexibilní nastavení sedaček i pedálů.  Zavazadlový prostor jsme zvětšili a zvýšili jeho ložné možnosti. Zlepšily se i letové vlastnosti, nová Faeta NG je ještě obratnější, ale stabilní a okamžitě reaguje na zásahy do řízení od max. rychlosti 280 km/h až po mimořádně nízkou pádovou rychlost, která je pouze 52 km/h.  Nová Faeta NG je předurčena k letecké turistice i každodennímu vyžití.

Faeta NG

Základní popis:

ATEC 321 Faeta je samonosný dolnoplošník s motorem v tažném uspořádání. Kabina je dvoumístná se sedadly vedle sebe. Podvozek je tříkolový, příďové kolo je řiditelné. Hlavní podvozek  tvoří kompozitová pružina s nosností 600 kg. Všechna kola jsou aerodynamicky krytována. Čtyřpístková hydraulická brzda má vynikající brzdný účinek. Ocasní plochy jsou rovněž karbonové v klasickém uspořádání do kříže. Směrovka s výrazným sklonem  dodává celku dynamický vzhled. Šípové křídlo má lichoběžníkový půdorys s velkou štěrbinovou vztlakovou klapkou. V křídle jsou palivové nádrže pro 100l benzínu. Potah je vyroben z karbonového sendviče. 

Faeta NG

Faeta NG

Kabina zaručuje posádce dostatek prostoru a pohodlí pro dlouhé lety. Kabina je větrána i vytápěna. Vpředu je vybavena ventilátorem pro odmlžení kabiny. Obě sedačky i pedály jsou  stavitelné a přizpůsobí se každé postavě. Za sedaly je prostorný zavazadlový prostor až na 20 kg zavazadel.

Faeta NG

Přístrojové vybavení od analogových přístrojů až po nejmodernější glasscockpity řešíme na přání zákazníka. Palubní deska je snadno dosažitelná z obou sedadel a všechny ovladače jsou v zorném poli posádky.

Řízení je klasické kniplem, kompletně zdvojené. Příďové kolo je ovládané pedály s malým rádiusem otáčení. Vztlakové klapky jsou ovládané elektricky. Při pohybu vztlakových klapek dochází automaticky k vyvážení letadla a pilot ani nezaznamená změnu klopivého momentu.

Pohonná jednotka  je základem dynamiky nové Faety NG. Používáme výhradně motory ROTAX 912 ULS nebo  iS Sport.  Ve spojení s vrtulemi FITI Eco competition se nová Faeta NG stává jedním z nejrychleších UL letadel s vynikající ekonomikou i výkony.

Faeta NG

Technická data:

Faeta NG

TECHNICKÁ DATA

Rozpětí křídla 9,6 m
Délka trupu 6,25 m
Výška 2,1 m
Plocha křídla 10,1 m2
Rozpětí VOP 2,4 m
Rozchod kol 2,0 m
Prázdná hmotnost 278 kg
Max. vzletová hmotnost 450 / 472,5 kg
Obsah nádrže 2 x 50 l

VÝKONY (ROTAX 912 iS Sport, 450 KG)

Užitečné zatížení 172 kg
Maximální dolet 2000km
Min. rychlost s klapkami (CAS) 52 km/h
Min. rychlost bez klapek (CAS) 64 km/h
Cestovní rychlost              245km/h
Max. rychlost horizont  270km/h
Nepřekročitelná rychlost vNE 295km/h
Stoupavost 7 m/s
Spotřeba paliva (180/245 km/h) 9/16 l/h