ATEC 321 FAETA

Technická data

Křídlo

je vyztužená skořepina, jejíž obal tvoří uhlíkový sendvič. Křídlo má tvar pravoúhlého lichoběžníku s úhlem šípu 5,5°, profil SM 701 po celém rozpětí. Hlavní nosník je zhotoven z vrstveného tvrdého dřeva syceného syntetickou pryskyřicí. Účinné štěrbinové vztlakové klapky byly vyvinuty za použití moderních výpočetních metod. Mohou být buď manuální nebo elektrické. Všechny konstrukční detaily křídla jako závěsy klapek, štěrbiny, uchycení Pitotovy trubice, zakončení křídla jsou tvarovány s ohledem na mimimalizaci aerodynamických odporů. V křídlech jsou instalovány integrální nádrže o celkovém obsahu 100l.

křídlo

Trup

je uzavřená skořepina z uhlíkových vláken, vyztužená přepážkami z uhlíku, nomexových voštin a tvrzených pěn. Průřez trupu je eliptický s aerodynamickými přechody do křídel a velkou prostornou kabinou. Motorový prostor v přední části trupu je oddělen protipožární stěnou. Na ohnivzdorné motorové přepážce je uchyceno motorové lože a příďové kolo.

trup

Ocasní plochy

celokarbonové konstrukce jsou uspořádány do T. Vodorovná ocasní plocha má lichoběžníkový půdorys, tvořený pevným stabilizátorem a kormidlem. Trim výškového kormidla může být buď manuální nebo elektrický. Svislá ocasní plocha lichoběžníkového tvaru je integrální částí trupu, směrové kormidlo je celokarbonové.

vop

Podvozek

je pevný tříkolový, s řiditelným příďovým kolem. Hlavní podvozek je vytvořen párem kompozicových plochých pružin. Elektronová kola na hlavním podvozku mají rozměr 350x120 mm, příďové kolo 300x100 mm. Příďová podvozková noha je kompozitová s kovovou kostrou, odpružená pryžovou pružinou. Všechna kola jsou aerodynamicky kapotována, kola na hlavním podvozku vybavena hydraulicky ovládanými kotoučovými brzdami.

podvozek

Řízení

všech kormidel je dvojí. Křidélka, výškovka a vztlakové klapky jsou naháněny pomocí táhel a pák, směrové kormidlo pomocí ocelových lan. Veškeré části řízení nezasahují do obrysu draku letounu. Důležitá kontrolní místa jsou vybavena inspekčními otvory z organického skla.

řízení

Pohonná jednotka

je tvořena motorem ROTAX 912 UL 80 HP,  ROTAX 912 ULS 100 HP nebo ROTAX 912 iS Sport a celokompozitovou dvou nebo třílistou vrtulí firmy FITI design. Je možné volit mezi vrtulí pevnou, stavitelnou na zemi nebo za letu. U stavitelné vrtule za letu je volitelné ovládání elektrické START/LET nebo Constant speed. Motorové lože je svařeno z tenkostěnných ocelových CrMo trubek vysoké jakosti.

motor

Palivový systém

je tvořen dvojicí integrálních nádrží v křídlech, vybavené odkalovací jímkou a odkalovacím šroubem.Celkový obsah nádrží je 100 l. Dodávka paliva se uskutečňuje dvěma nezávislými  čerpadly, a je kontrolována tlakoměrem paliva. Faetu je možné vybavit integrální nádrží v trupu o obsahu 70 l.

Přístrojové vybavení

umožňuje širokou možnost alternativních řešení na přání zákazníka od nejzákladnějšího analogového vybavení až po nejsofistikovanější elektronické systémy pro kontrolu letu, chodu motoru a navigačních satelitních přístrojů GPS. Letoun je možné vybavit letovým zapisovačem pozice, autopilotem, širokou škálou radiostanic, odpovídačů, ELT vysílačů apod. Statický a dynamický tlak je odebírán z Pitotovy trubice, umístěné na spodní straně levého křídla.

Palubka Thomas

Kabina a překryt kabiny

Kabina je efektivně ventilována, na přání zákazníka vytápěna a vybavena odmlžovacím ventilátorem překrytu kabiny, který je vyroben z organického skla. V základním provedení je čirý, na přání zákazníka lze dodat barevně tónovaný. Odklápí se nahoru a dozadu. Elektrické blokovací zařízení brání nastartování motoru při otevřené kabině. Mechanické blokovací zařízení brání samovolnému otevření překrytu za letu. Kabina může být čalouněna různými druhy textilií v různých barevných provedeních. Čalouněné sedačky jsou výškově nastavitelné. Pedály lze nastavit ve 3 polohách dle výšky pilota.

kabina a překryt

Technická data

Rozpětí křídla 9,6 m
Délka trupu 6,2 m
Výška 2,0 m
Plocha křídla 10,1 m2
Rozpětí VOP 2,4 m
Rozchod kol 2,0 m
Prázdná hmotnost 278 kg
Max. vzletová hmotnost 450 / 472,5 kg
Obsah nádrže 70 l nebo 2 x max.50l

Výkony (ROTAX 912 ULS, 450 kg)

Užitečné zatížení 172 kg
Provozní násobky +4g / -2g
Min. rychlost s klapkami CAS 52 km/h
Min. rychlost bez klapek CAS 64 km/h
Cestovní rychlost CAS 227 km/h
Max. rychlost horizont CAS 249km/h
Nepřekročitelná rychlost vNE 275km/h
Stoupavost 7 m/s
Spotřeba paliva (160/200 km/h) 8/14 l/h

Letová a provozní příručka (*.pdf, 668 kB)

TYPOVÝ PRŮKAZ ATEC 321 FAETA