ATEC 122 ZEPHYR

ICAO kód: ZEPH

Tento legendární a stále populární model dvoumístného, ultralehkého dolnoplošníku s tříkolovým podvozkem si stále zachovává svůj elegantní aerodynamický tvar, přestože od svého prvopočátku prošel již mnoha konstrukčními i technologickými úpravami. Původní letoun tak již dosáhl zcela rozdílného vzhledu od svého předchůdce. Díky svému kvalitnímu pevnostnímu zpracování a poutavému designu si trvale udržuje přední pozici ve své kategorii. Původní název Zephyr 2000 byl v roce 2007 změněn na ATEC 122 ZEPHYR. Přes 200 kusů těchto letounů je úspěšně provozováno v řadě zemí světa. Od roku 2001 nabízíme vylehčené modifikace ZEPHYRu 2000 s uplatněním technologie uhlíkových kompozitů. Na první pohled svým vzhledem, výkonem i prostorností vyvolává dojem letadla vyšší váhové kategorie, přesto se právě díky této uhlíkové technologii, která zaručuje vynikající pevnostní vlastnosti váhově řadí do kategorie ultralehkých letadel. Při zachování vysoké bezpečnosti dokáže splnit i ty nejpřísnější váhové limity.

zephyr

Od modelu Atec 321 Faeta se liší zejména křídlem a jeho aerodynamickými vlastnostmi, ale i materiálem v jeho konstrukci. Použit je též laminární profil, ale jejich konstrukci tvoří kombinace sklolaminátu, dřevěné konstrukce a potahu z polyesterových tkanin. Při zachování vysoké pevnosti i výkonů tak použití těchto materiálů umožňuje i větší cenovou dostupnost. Zároveň také i rychlý a obratný letoun poskytuje posádce nadstandardní komfort a pocit bezpečí v prostorné kabině s možností vytápění.

Kabina je nově doplněna malými okénky, umožňujícími její větší prosvětlení i lepší výhled posádky. Vylehčená, ale tuhá konstrukce umožňuje vybavit letoun moderním záchranným padákovým systémem .

Zákazníkovi nabízíme možnosti individuálních modifikací a provedení nejen designu exteriéru a interiéru, ale i výběr a rozmístění přístrojů na palubní desce tak, aby odpovídalo jeho představám a vyhovovalo pilotovým potřebám a zvyklostem.

Se svou nízkou spotřebou lze letadlo efektivně využívat pro pohodlnou turistiku, při služebních cestách, ale i pro vlekání kluzáků. Díky své snadné ovladatelnosti je velice oblíbeno v pilotních školách.


zephyr

TYPOVÝ PRŮKAZ ATEC 122 ZEPHYR