ATEC 122 ZEPHYR

Technická data

Křídlo

samonosné smíšené konstrukce má laminární profil UA-2. Křídlo je ve středové části obdélníkové, konce jsou lichoběžníkové, zakončené winglety. Hlavní nosník vyrobený z vrstveného tvrdého dřeva je umístěn v 30% hloubky křídla. Na zadním pomocném nosníku jsou zavěšeny vztlakové klapky a křidélka. Potah křídla tvoří od náběžné hrany k hlavnímu nosníku laminátový sendvič, zbytek je potažen PES tkaninou. Centroplán je svařen z ocelových CrMo trubek vysoké jakosti a zabudován do trupu.

kridlo

Trup

je uzavřená skořepina z uhlíkového kompozitu, vyztužená dřevěnými a plastovými přepážkami. Průřez trupu je eliptický, s aerodynamickými přechody do křídel a velkou prostornou kabinou. Motorový prostor v přední části trupu je oddělen požární stěnou. Na ohnivzdorné motorové přepážce je uchyceno motorové lože a příďové kolo.

trup

Ocasní plochy

jsou smíšené konstrukce, uspořádané do „T“. Vodorovná ocasní plocha má lichoběžníkový půdorys, tvořený pevným stabilizátorem a kormidlem. Obaly torzních skříní jsou laminátové, nosník a žebra jsou ze dřeva, obdobně jako u konstrukce křídla. Svislá ocasní plocha má lichoběžníkový tvar. Kýlová část je integrální částí trupu, směrové kormidlo je celokompozitové.

ocas

Podvozek

je pevný tříkolový, s řiditelným příďovým kolem. Hlavní podvozek je vytvořen párem kompozitových plochých pružin. Elektronová kola na hlavním podvozku mají rozměr 380x100 mm. Příďová podvozková noha je kompozitová s kovovou kostrou, odpružená pryžovou pružinou. Příďové kolo má rozměr 300x100 mm. Všechna kola jsou aerodynamicky kapotována, kola na hlavním podvozku jsou bržděna.

podvozek

Řízení

všech kormidel je dvojí. Křidélka, výškovka a vztlakové klapky jsou naháněny pomocí táhel a pák, směrovka pomocí ocelových lan. Veškeré části řízení nezasahují do obrysu draku letounu. Důležitá kontrolní místa v křídlech jsou vybavena kontrolními otvory s překryty z organického skla.

rizeni

Pohonná jednotka

je tvořena motorem ROTAX 912 UL 80 HP nebo ROTAX 912 ULS 100 HP a celokompozicovou dvou nebo třílistou vrtulí firmy FITI desing . Zvolit lze vrtuli pevnou, stavitelnou na zemi nebo za letu. Motorové lože je svařeno z tenkostěnných ocelových CrMo trubek vysoké jakosti.

motor

Palivový systém

je tvořen integrální nádrží v trupu, vybavenou odkalovací jímkou a odkalovacím šroubem. Tlak dodávaného paliva je měřen tlakoměrem. Dodávka paliva dvěma nezávislými okruhy.

Přístrojové vybavení

se skládá ze základních přístrojů pro kontrolu letu, chodu motoru a pro navigaci. Statický a dynamický tlak je odebírán z Pitotovy trubice, umístěné na spodní straně levého křídla.

palubka

Kabina a překryt kabiny

Kabina je efektivně ventilována, na přání zákazníka vytápěna a vybavena odmlžovacím ventilátorem překrytu kabiny, který je vyroben z organického skla. V základním provedení je čirý, na přání zákazníka lze dodat barevně tónovaný. Odklápí se nahoru a dozadu. Elektrické blokovací zařízení brání nastartování motoru za otevřené kabiny. Mechanické blokovací zařízení brání samovolnému otevření překrytu za letu. Kabina může být čalouněna v několika druzích textilií a barevných provedeních. Čalouněné sedačky jsou výškově nastavitelné, pedály lze nastavit ve 3 polohách dle výšky pilota.

Technická data

Rozpětí křídla 9,6 m
Délka trupu 6,2 m
Výška 2,0 m
Plocha křídla 10,1 m2
Rozpětí VOP 2,4 m
Rozchod kol 2,0 m
Prázdná hmotnost 275 kg (alt. 262 kg)
Max. vzletová hmotnost 450 / 472,5 kg
Obsah nádrže 60 l ( altern. 80 l )

Výkony (ROTAX 912 ULS, 450 kg, CAS)

Užitečné zatížení 175 kg (alt. 188)
Provozní násobky +4g / -2g
Pádová rychlost s klapkami 65 km/h
Min. rychlost bez klapek 75,6 km/h
Cestovní rychlost 215 km/h
Max. rychlost horizont 245 km/h
Nepřekročitelná rychlost vNE 265 km/h
Stoupavost 6,5 m/s
Spotřeba paliva (140/180 km/h) 7/12 l/h

Letová a provozní příručka (*.pdf, 645 kB)

TYPOVÝ PRŮKAZ ATEC 122 ZEPHYR