Projekt amfibie OMSIDER

AMFIBIE OMSIDER je projekt obojživelného letadla, které jsme vyvinuli spolu s norskou firmou Nordicaircraft. Jde o letoun, který je schopen startovat z vody i ze souše a též na vodě i na souši přistávat. Že byl celý tento projekt úspěšný je zřejmé z pořízených leteckých videozáběrů, které jsou ke shlédnutí ZDE. Takhle se pak Omsider prohání po norských vodách: https://www.youtube.com/watch?v=Lrj2QE9p4Bo

Omsider

Omsider je dvoumístný samonosný hornoplošník celokompozitové konstrukce. Posádka sedí za sebou. Ocasní plochy jsou ve tvaru „T“. Podvozek je tříkolový zatahovací. V kormidle směrovky je instalováno zatahovací kormidlo. Pohonnou jednotkou je motor Rotax 912 SUL v tlačném uspořádání. Palivové nádrže se nacházejí v postranních gondolách o celkovém obsahu 100L (2 x 50L). Na bočních gondolách jsou instalovány opěrné stabilizátory, které pomáhají stabilizovat letoun na vodní hladině.

Letoun je navržen v kategorii ultralehkých necertifikovaných letadel. Vzhledem k náročnosti dalšího vývoje, což se týká zejména požadavků spojených s certifikací letounu, zůstane Omsider bohužel pouze projektem, a proto ho k prodeji nenabízíme.

Omsider

 

Základní charakteristika

Technická data

Rozpětí křídla 9,3 m
Délka trupu 6,2 m
Výška 2,0 m
Plocha křídla 10,1 m2
Rozpětí VOP 2,4 m
Rozchod kol 1,6 m
Prázdná hmotnost 320 kg
Max. vzletová hmotnost 495 kg
Obsah nádrže  2 x max.50l

Výkony (ROTAX 912 ULS, 495 kg)

Užitečné zatížení 175 kg
Provozní násobky +4g / -2g
Min. rychlost s klapkami CAS 64 km/h
Min. rychlost bez klapek CAS 85 km/h
Cestovní rychlost CAS 175km/h
Max. rychlost horizont CAS 195km/h
Nepřekročitelná rychlost vNE 210km/h
Stoupavost 6 m/s

Spotřeba paliva (150/180km/h)

14/18 l/h
 

Technické detaily

Křídlo

je použito z našeho osvědčeného letounu Atec 321 Faeta. 

Křídlo samonosné smíšené konstrukce s laminátovým potahem má laminární profil SM 701. Je lichoběžníkové, se štěrbinovou vztlakovou klapkou, zakončené winglety. Hlavní nosník z jednosměrně vrstveného buku je umístěn v 30% hloubky křídla. Na zadním pomocném nosníku jsou zavěšeny křidélka. Vztlakové klapky jsou zavěšeny na laminátových závěsnících s otočným bodem pod obrysem profilu. Žebra v kořenové časti jsou z uhlíkového sendviče, ostatní žebra jsou z pěnového plastu. Potah křídla je uhlíkový sendvič. Křidélka a vztlakové klapky jsou celokompozitové konstrukce. Centroplán je svařen z CrMo ocelových trubek vysoké jakosti.

Trup

Trup tvoří uhlíkový sendvič. Dno trupu je uzpůsobeno pro vzlet z vodní hladiny i pro přistání na ní.  Posádka sedí za sebou, hlavní místo pilota je vpředu. Po odklopení přední sedačky je přístupný prostor na zadní sedačce. Ruční  i nožní  řízení je zdvojené.  Kabina se otevírá nahoru a dopředu. Vpředu je palubní deska s letovými a motorovými přístroji a ovladačem vztlakových klapek. Na zadní straně přední sedačky je instalována malá palubní deska se základními letovými přistroji. Na boku trupu jsou baldachýny s palivovými nádržemi a jejich zadní část tvoří kryty pro podvozek v zatažené pozici. Na gondolách jsou umístěny kompozitové stabilizátory. Centroplán tvoří ocelový nosník. 

Ocasní plochy

Vodorovná ocasní plocha je celokompozitové konstrukce lichoběžníkového tvaru. Nosník tvoří pásnice z uhlíku. Potah je karbonový sendvič. Kormidlo je rovněž vyrobeno z karbonového sendviče. Celá VOP je převzata z UL letounu Atec 321 Faeta. Kýlová plocha SOP je integrální součástí trupu. Má velký úhel šípu, 45°. Kormidlo SOP je celouhlíkový sendvič. Ve spodní části kormidla SOP je instalováno zatahovací kormidlo pro pohyb amfibie na vodní ploše. Kormidlo se ovládá z předního pilotního sedadla.

Podvozek

Přistávací zařízení na pevnou zem tvoří tříkolový zatahovací podvozek příďového typu. Příďový podvozek tvoří ocelová konstrukce s vidlicí z uhlíkového kompozitu a jako tlumič slouží gumová tlačná pružina. Podvozek je řiditelný a zatahuje se elektricky dopředu. Kolo je 4´´. Hlavní podvozek je ocelová konstrukce na torzní trubce. Kyvná ramena jsou odpružena gumovými silentbloky. Podvozek je zatahován elektricky do bočních gondol. Kola jsou 4´´, brzděná hydraulicky. Ovladač brzd je na kniplu pilota. Spodní část trupu letounu je přizpůsobena pro vzlet a přistání na vodní ploše.

Řízení

Letoun má zdvojené ruční i nožní řízení. Křidélka jsou ovládána duralovými táhly. Kormidlo VOP je od kniplů k motorové přepážce vedeno táhlem, dále pak nerezovými lany. Směrovka je ovládána lany a jejich propojení na přední pedály je řešeno duralovými táhly. Přední kolo je ovládáno od zadních pedálů k průchodce na vodotěsné přepážce táhly, poté nerezovými lany na páku řízení příďového kola. Kormidlo je ovládáno z předního sedadla nerezovým lankem. Vztlakové klapky jsou ovládány elektrickým servem.  Trim VOP je elektrický.

Pohonná jednotka a palivový systém

Pohonnou jednotkou je motor Rotax 912 SUL v tlačném uspořádání. Použita je vrtule FITI, která může být dvou- nebo třílistá FITI. Palivové nádrže jsou umístěny v postranních gondolách, přičemž je v každé gondole jedna nádrž o obsahu 50L (celkem 100L). Palivový kohout se ovládá s předního sedadla. Součástí palivové soustavy je pomocné elektrické palivové čerpadlo. Stav paliva v nádržích se měří kapacitními palivoměry.

Přístrojové vybavení

Využili jsme praktické sdružené digitální přístroje pro kontrolu letu i chodu motoru. Letoun by ale mohl být samozřejmě vybaven i klasickými přístroji, navigačním systémem i dalšími přístroji jako např. ELT atd... Statický a dynamický tlak je odebírán z Pitotovy trubice, umístěné na spodní straně levého křídla.

Fotogalerie OMSIDER