ATEC 321 FAETA

ICAO kód: FAET

Tento moderní, dvoumístný, aerodynamicky řízený samonosný dolnoplošník s tříkolovým podvozkem vychází svým tvarem i designem z populárního modelu ATEC 122 ZEPHYR. ATEC 321 FAETA zachovává elegantní aerodynamický tvar, přičemž pro svou konstrukci využívá prozatím nejdokonalejších aktuálních trendů v použití uhlíkových kompozitů. Letoun je certifikován pro provoz v kategorii UL až do 525 kg MTOW. V kategorii LSA do 585 kg MTOW je dodáván pod obchodním označením ATEC 322 FAETA. Letoun je též certifikován pro vlekání kluzáků (více zde).

I když svým designem, výkonem i prostorností vyvolává dojem letadla vyšší váhové kategorie, přesto se díky použité konstrukční uhlíkové technologii, která zaručuje vynikající pevnostní vlastnosti, váhově řadí do kategorie ultralehkých letadel. Při zachování vysoké bezpečnosti dokáže splnit i ty nejpřísnější váhové limity.

Hlavním rozdílem mezi Zephyrem a Faetou je zcela odlišné křídlo, které dává Faetě vyšší výkony a odlišné vlastnosti. Díky svému profilu a půdorysu umožňuje letadlu dosáhnout vysokou cestovní rychlost při zachování nízké spotřeby a zajistit vynikající ovladatelnost. Díky vysoce účinné vztlakové klapce dokáže Faeta letět bezpečně při extrémně nízkých rychlostech a přistání se tak stává požitkem. Na Faetě se značně zvýšil podíl uhlíkových kompozitů a sendvičových konstrukcí využívajících nomexové voštiny k udržení nízké hmotnosti.

K zajištění vyšší bezpečnosti posádky má současná Faeta umístěné nádrže v křídlech a při max. využití 100L benzínu má dolet úžasných 1600/1800 km! Mimořádně rychlý a obratný letoun poskytuje posádce nadstandardní komfort a pocit bezpečí v prostorné kabině s možností vytápění.

Kabina byla později doplněna o zadní okénka, umožňující větší prosvětlení i lepší výhled posádky. Vylehčená, ale tuhá konstrukce umožňuje vybavit letoun moderním záchranným padákovým systémem.

Záleží nám na pohodlí a spokojenosti našich zákazníků a proto nabízíme širokou škálu možností individuálních modifikací a provedení nejen designu exteriéru a interiéru, ale i výběr a individuální rozmístění přístrojů na palubní desce tak, aby odpovídalo pilotovým představám a vyhovovalo jeho přáním, potřebám a uživatelským zvyklostem. Klientovi tak dáváme prostor pro kreativitu a možnost podílet se na konfiguraci a originálním designu svého stroje. Kabinu lze přizpůsobit výšce pilota nastavitelnými sedačkami i pedály.

Díky důležité výhodě nízké spotřeby paliva lze letadlo efektivně využívat pro pohodlnou turistiku, při služebních cestách, ale i pro vlekání kluzáků. Díky své snadné ovladatelnosti a manipulaci je velice oblíbeno v pilotních školách.

Základní charakteristika

Technická data

Rozpětí křídla 9,6 m
Délka trupu 6,2 m
Výška 2,0 m
Plocha křídla 10,1 m2
Rozpětí VOP 2,4 m
Rozchod kol 2,0 m
Prázdná hmotnost 278 kg
Max. vzletová hmotnost 450 / 472,5 kg
Obsah nádrže 2 x 50 L

Výkony

Cestovní rychlost VC 248 km/h / 134 kt
Nepřekročitelná rychlost VNE 295 km/h / 159 kt
Min. rychlost s klapkami VS0 51 km/h / 28 kt
Min. rychlost bez klapek VS1 64 km/h / 35 kt
Max. rychlost horizont VH 270 km/h / 146 kt
Stoupavost 7,5 m/s / 1476 ft/min.
Provozní násobky +5 / -3 g
Dolet 2000 km
Spotřeba paliva (160/230 km/h) 8/14 L/h

Technické detaily

Křídlo

Křídlo je vyztužená skořepina, jejíž obal tvoří uhlíkový sendvič. Křídlo má tvar pravoúhlého lichoběžníku s úhlem šípu 5,5°, profil SM 701 po celém rozpětí. Hlavní nosník je zhotoven z vrstveného tvrdého dřeva syceného syntetickou pryskyřicí. Účinné štěrbinové vztlakové klapky byly vyvinuty za použití moderních výpočetních metod. Mohou být buď manuální nebo elektrické. Všechny konstrukční detaily křídla jako závěsy klapek, štěrbiny, uchycení Pitotovy trubice, zakončení křídla jsou tvarovány s ohledem na minimalizaci aerodynamických odporů. V křídlech jsou instalovány integrální nádrže o celkovém obsahu 100l.

Trup

Trup je uzavřená skořepina z uhlíkových vláken, vyztužená přepážkami z uhlíku, nomexových voštin a tvrzených pěn. Průřez trupu je eliptický s aerodynamickými přechody do křídel a velkou prostornou kabinou. Motorový prostor v přední části trupu je oddělen protipožární stěnou. Na ohnivzdorné motorové přepážce je uchyceno motorové lože a příďové kolo.

Ocasní plochy

Ocasní plochy celokarbonové konstrukce jsou uspořádány do T. Vodorovná ocasní plocha má lichoběžníkový půdorys, tvořený pevným stabilizátorem a kormidlem. Trim výškového kormidla může být buď manuální nebo elektrický. Svislá ocasní plocha lichoběžníkového tvaru je integrální částí trupu, směrové kormidlo je též celokarbonové.

Podvozek

Podvozek je pevný, tříkolový s řiditelným příďovým kolem. Hlavní podvozek je tvořen párem kompozitových plochých pružin. Elektronová kola na hlavním podvozku mají rozměr 350x120 mm, příďové kolo 300x100 mm. Příďová podvozková noha je kompozitová s kovovou kostrou, odpružená pryžovou pružinou. Všechna kola jsou aerodynamicky kapotována, kola na hlavním podvozku vybavena hydraulicky ovládanými kotoučovými brzdami ovládanými brzdovou pákou na knyplu.

Řízení

Řízení všech kormidel je zdvojené. Křidélka, výškovka a vztlakové klapky jsou ovládány pomocí táhel a pák, směrové kormidlo pomocí ocelových lan. Veškeré části řízení nezasahují do obrysu draku letounu. Důležitá kontrolní místa jsou vybavena inspekčními otvory z organického skla.

Pohonná jednotka

Pohonná jednotka je tvořena motorem ROTAX 912 UL 80 HP, ROTAX 912 ULS 100 HP nebo ROTAX 912 iS Sport a celokompozitovou dvou- nebo třílistou vrtulí firmy FITI design. Je možné volit mezi vrtulí pevnou, stavitelnou na zemi nebo za letu. U vrtule stavitelné za letu může být ovládání elektrické START/LET nebo se systémem constant speed. Motorové lože je svařeno z tenkostěnných ocelových CrMo trubek vysoké jakosti.

Palivový systém

Palivový systém je tvořen dvojicí integrálních nádrží v křídlech (2 x 50 L), vybavené odkalovací jímkou a odkalovacím šroubem. Celkový obsah nádrží je 100 L. Dodávka paliva probíhá dvěma nezávislými čerpadly a je kontrolována tlakoměrem paliva. Předchozí verze Faety s pouze jednou integrální nádrží v trupu (obsah 70 L) již není v naší standardní nabídce, ale na základě individuální dohody lze tuto verzi vyrobit.

Přístrojové vybavení

Přístrojové vybavení nabízí mnoho možností alternativních řešení na přání zákazníka od zcela základního analogového vybavení až po nejmodernější elektronické systémy pro kontrolu letu, chodu motoru a navigační satelitní přístroje GPS. Letoun je možné vybavit letovým zapisovačem pozice, autopilotem, širokou škálou radiostanic, odpovídačů, ELT vysílačů apod. Do standardní výbavy patří USB a 12V konektory. Statický a dynamický tlak je odebírán z Pitotovy trubice, umístěné na spodní straně levého křídla.

Kabina

Kabina je kompletně vyčalouněna speciální textilií obsahující nanovlákna. Výhodou tohoto na dotek příjemného materiálu je jeho snadná údržba, vysoká odolnost, dlouhá životnost a samozřejmě nízká hmotnost. Je nabízen v různých barevných provedeních, která jsou kombinována dle přání zákazníka. Nabízíme dvě volitelné varianty celočalouněných sedaček. Standardní "automobilové" sedačky jsou výškově stavitelné. Druhá varianta se skládá z uhlíkového skeletu se dvěma polštáři, jejichž tloušťka je přizpůsobena přání zákazníka. Ke skeletu jsou uchyceny suchým zipem, tudíž se v případě potřeby dají snadno vyměnit. Tyto sedačky jsou stavitelné vpřed/vzad pomocí pákového mechanismu, který je umístěn pod nimi. Takovou variantu ocení zejména pilotní školy. Pedály lze nastavit ve 3 polohách. Kabinu lze volitelně vybavit druhým knyplem na straně pasažéra. Na stěnách kabiny jsou umístěny uhlíkové loketní opěrky a postranní úložné kapsy. Prostorný zavazadlový prostor za sedačkami je snadno přístupný i za letu. Na přání lze kapacitu navýšit úpravou spodního prostoru za sedačkou pilota. Pro větší pohodlí jsou v palubní desce umístěny dva ventilátory, které zajišťují efektivní větrání a v zimě i vytápění kabiny. Podlaha na straně pasažéra je upravena tak, aby zajistila pohodlí i nohám.

Překryt kabiny

Překryt kabiny je vyroben z organického skla obsahujícího UV filtr. V základním provedení je čirý, na přání zákazníka lze dodat tónovaný. Odklápí se nahoru a dozadu. Malý ventilátorek nad palubní deskou zabraňuje zamlžování. Elektrické blokovací zařízení nedovolí nastartovat motor při otevřené či nedostatečně uzavřené kabině. Mechanické blokovací zařízení brání samovolnému otevření překrytu během letu. Aerodynamický závěs kabiny chrání trup před odíráním.

Videogalerie FAETA

Video FAETA

Popis videa