ATEC 321 FAETA NG

ICAO kód: FAET

ATEC 321 FAETA NG je "novou generací" našich ultralightů. Na základě zkušeností z provozu a postřehů pilotů jsme zkonstruovali a vyrobili moderní letoun, který vychází z koncepce originální Faety. Rozdílem na první pohled je tvar ocasních ploch, který jsme tentokrát uspořádali do klasického kříže a tvar palubní desky, který umožňuje instalaci přístrojů též větších rozměrů. Přístrojová deska s 3D efektem je z titanového kompozitu. Vytvořili jsme tak kombinaci nejnovějších designových trendů a technologií, aerodynamické čistoty, vysokého výkonu a hlavně bezpečnosti. Kromě toho jsme se zaměřili i na moderní vzhled draku, který podtrhují jeho specifické elegantní křivky.

Letoun je certifikován pro provoz v UL kategorii až do 600 kg MTOW, což nám dovoluje využití váhové rezervy ke zvýšení pohodlí posádky. Je vybaven systémem tzv. „chytrých klapek“ a na přání i vytápěním sedaček. Prostorný, celočalouněný, dobře větraný i vytápěný kokpit poskytuje dobrý výhled. Sedačky i pedály jsou stavitelné. Dobře přístupný zavazadlový prostor má zvýšené ložné možnosti až na 20 kg.

Pro celkové zkvalitnění zpracování jak interiéru, tak exteriéru využíváme naši 3D tiskárnu, která nám umožňuje efektivní výrobu různých drobných součástek na míru z vhodných materiálů dle našich potřeb. Již více jak stovka je jich využita pro nejrůznější průchodky, aerodynamické krytky a jiné „vychytávky“ jako je např. držák pro lahev na pití, zabudovaný v centrálním panelu.

Trup je standardně kompozitový, vyrobený za použití nejkvalitnějších karbonových tkanin s certifikací pro letectví. Díky naší originální výrobní technologii dokážeme zajistit vysokou pevnost konstrukce a přitom zachovat její nízkou hmotnost. Letadlo nemá flutter až do maximální počítané rychlosti 550 km/h.

Aerodynamicky čistý tvar umožňuje Faetě NG dosáhnout ve své kategorii výjimečných letových vlastností. Je to obratný letoun, přesto ale „hodný“, stabilní a okamžitě reaguje na zásahy do řízení od max. rychlosti 272 km/h (148 kt) až po extrémně nízkou pádovou rychlost, která je pouhých 56 km/h (30 kt).

Faeta NG je stejně jako naše ostatní letouny předurčena k turistice, každodennímu vyžití i pro pilotní výcvik. Díky svým vlastnostem dokáže zajistit bezpečné a pohodlné cestování, nízkou spotřebu 8-12 L/h a tudíž i ekonomický provoz a dlouhý dolet.

Základní charakteristika

Technická data (600 kg MTOW)

Rozpětí křídla 9,6 m
Délka trupu 6,25 m
Výška 2,1 m
Plocha křídla 10,1 m2
Rozpětí VOP 2,4 m
Rozchod kol 2,0 m
Prázdná hmotnost 320 kg
Max. vzletová hmotnost 600 kg
Obsah nádrže 2 x 50 L
Max. hmotnost zavazadel 20 kg

Výkony (600 kg MTOW, Rotax 912 iS Sport 100HP)

Cestovní rychlost VC 242 km/h / 131 kt
Nepřekročitelná rychlost VNE 272 km/h / 148 kt
Min. rychlost s klapkami VS0 56 km/h / 30 kt
Min. rychlost bez klapek VS1 75 km/h / 40 kt
Stoupavost 7,5 m/s / 1476 ft/min.
Provozní násobky +4 / -2 g
Dolet 2000 km
Spotřeba paliva (180/245 km/h) 9/14 L/h

 

Technické detaily

ATEC 321 Faeta NG je celokompozitový samonosný dolnoplošník s motorem v tažném uspořádání, tříkolovým podvozkem, klasickými ocasními plochami a dvoumístnou kabinou se sedačkami vedle sebe. Celé letadlo je námi konstruováno a vyráběno od úplného začátku, tedy od příslušných forem, přes uhlíkový kompozit až po letuschopný stroj. Právě uhlíkové vlákno tvoří převážnou část konstrukce a uhlíkový kompozit dokáže zaručit její až neuvěřitelnou pevnost. Věděli jste, že 1 mm uhlíkového kompozitu se pevnostně vyrovná 1 cm oceli? Navíc váhově jsou tyto dva materiály zcela nesrovnatelné.

Pro účely certifikace pro kategorii do 600 kg MTOW musely všechny části letounu projít pevnostním testem na zátěž určenou výpočtem vycházejícím z 600 kg hmotnosti s přidaným bezpečnostním násobkem až 1,875. Konstrukce Faety NG však všechny tyto náročné zkoušky bez problémů zvládla. Testy flutteru neprokázaly jeho výskyt až do maximální počítané rychlosti 550 km/h.

Křídlo

Koncepce křídla je stejná jako u letounu ATEC 321 Faeta. Má tvar pravoúhlého lichoběžníku s úhlem šípu 5,5° a profil SM 701 po celém rozpětí. Křídlo tvoří jeden hlavní nosník s pomocným nosníkem v místě křidélek. Potah tvoří uhlíkový sendvič podpořený žebry z Divinycellu. Hlavní nosník je vyroben z tvrdého vrstveného bukového dřeva syceného syntetickou pryskyřicí, které je z konstrukčního hlediska osvědčeným materiálem pro dosažení příslušné pevnosti a zároveň vysoké flexibility, což je pro křídlo zásadní. V první třetině křídla je zabudována palivová nádrž o obsahu 50 L. Celková kapacita nádrží je tedy 100 L (2 x 50 L) paliva. Křídlo je osazeno vysoce efektivními štěrbinovými klapkami. Klapky i křidélka jsou vyrobeny z uhlíkového kompozitu. Centroplán je svařen z ocelových trubek vysoké kvality (LCM-3).

Všechny konstrukční detaily jako závěsy klapek, štěrbiny, uchycení Pitotovy trubice a zakončení křídla jsou tvarovány s ohledem na minimalizaci aerodynamických odporů. Pevnost a chování konstrukce byly testovány simulací různých případů v laboratoři českého Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu. Zjednodušeně řečeno, tyto zkoušky prokázaly, že křídlo dokáže odolat zátěži odpovídající přetížení asi +7,2 g.

Trup

Trup je skořepina z uhlíkového kompozitu, vyztužená kompozitovými přepážkami z nomexových voštin a tvrzených pěn. Svislá ocasní plocha je integrální součástí trupu. Průřez trupu je eliptický s aerodynamickými přechody do křídel a prostornou kabinou. Malá postranní okénka zabudovaná za kabinou zlepšují rozhled posádky a prosvětlují zavazadlový prostor za posádkou. Motorový prostor v přední části trupu je oddělen protipožární motorovou přepážkou, na které je uchyceno motorové lože a příďový podvozek.

Celý trup, tedy uhlíková skořepina včetně přepážek váží pouhých 30 kg! Při testech byl zatěžován 3432 kilogramy a jeho konstrukce i takovou zátěž bez problémů vydržela.

Pro zvýšení bezpečnosti nabízíme balistický záchranný systém firmy USH nebo Galaxy GRS. Je instalován v kontejneru ve spodní části trupu pod zavazadlovým prostorem za přepážkou sedačky pasažéra. V případě aktivace prorazí raketa trup v oblasti bočního okénka a letadlo se snese na padáku zavěšené na dvou popruzích.

Ocasní plochy

Celá konstrukce ocasních ploch ve tvaru klasického kříže je vyrobena z uhlíkového kompozitu. Kýlová část je integrální součástí trupu a dodává celku dynamický vzhled. Vodorovná ocasní plocha má lichoběžníkový půdorys a tvoří ji pevný stabilizátor s kormidlem. Přestože výškovka bez kormidla váží pouhých 5,2 kg, její pevnost musela být prověřena zátěží 583 kg. Samotné její kormidlo, které váží 900 g, muselo unést 200,6 kg. Hmotové vyvážení pak bylo testováno na početní násobek 45 g. I směrové kormidlo vydrželo předepsané zatížení 266,6 kg.

Podvozek

Podvozek je pevný, tříkolový s řiditelným příďovým kolem. Hlavní podvozek je tvořen párem kompozitových plochých pružin. Příďová noha je kompozitová s duralovou kostrou, aerodynamickým krytováním a je odpružená pryžovou pružinou. Příďové kolo má rozměr 300x100 mm. Elektronová kola na hlavním podvozku mají rozměr 350x120 mm. Předepsaný provozní tlak v pneumatikách je 160 kPa.

Kola jsou osazena hydraulickými kotoučovými brzdami, ovládanými brzdovou pákou na kniplu. Čtyřpístková hydraulická brzda má vynikající brzdný účinek. Všechna kola jsou aerodynamicky kapotována.

Při zátěžových testech musel podvozek odolat svislému zatížení 754 kg a současně tahu do stran silou 4,62 kN (471,5 kg). Statická shazovací zkouška byla provedena z výšky 60 cm.

Řízení

Letadlo se ovládá klasickým kniplem. Příďové kolo je ovládáno pedály a má malý rádius otáčení. Řízení všech kormidel je zdvojené. Křidélka, výškovka a vztlakové klapky jsou ovládané pomocí táhel a pák, směrové kormidlo pak pomocí nerezových ocelových lan. Křidélka okamžitě reagují na zásahy do řízení. Ovládání trimu křidélek je standardně mechanické, ale na přání může být elektrické. Trim výškového kormidla je elektrický. Lze také instalovat druhý plnohodnotný knipl na straně pasažéra, což je výhodou zejména pro pilotní výcvik. Na hlavici kniplu může být umístěno např. ovládání trimu, radia, autopilota či jiné volitelné funkce.

Velice účinné štěrbinové vztlakové klapky byly vyvinuty za použití moderních výpočetních metod a jsou ovládány elektricky. Ovladač klapek je intuitivní a nedovolí jejich posun, pokud momentální vzdušná rychlost neodpovídá požadované poloze. Při pohybu klapek dochází automaticky k vyvážení letadla a pilot ani nezaznamená změnu klopivého momentu.

Veškeré části řízení nezasahují do obrysu draku letounu. Důležitá kontrolní místa jsou vybavena inspekčními otvory zakrytými transparentním organickým sklem.

Pohonná jednotka

Používáme pouze motory ROTAX v kombinaci s celokompozitovými vrtulemi Fiti EcoCompetition vyráběné firmou FITI Design s.r.o.

Lze instalovat motory typu 912 ULS, iS Sport a 914 UL. Provozní teplota motoru je udržována olejovým termostatem a na přání lze instalovat též termostat vodní. Motorové lože je svařeno z tenkostěnných ocelových CrMo trubek vysoké kvality. Při zkouškách muselo unést až 1033 kg.

Vrtule nabízíme dvou- nebo třílisté, pevné nebo stavitelné na zemi či za letu. Za letu stavitelná vrtule je ovládána elektricky přepínačem START/LET, případně nabízíme možnost elektronického zařízení „constant speed“, které udržuje požadované otáčky stále stejné bez ohledu na letovou polohu či výšku.

Vrtule FITI Eco Competition jsou námi testovány, a tudíž vyvíjeny tak, aby bylo co nejlépe využito letových vlastností Faety. Letadlo se tak stává jedním z nejrychlejších ultralightů s vynikajícími výkony a unikátní ekonomikou letu.

Palivový systém

Palivový systém tvoří dvojice nádrží integrovaných v křídlech s celkovým obsahem 100 L (2 x 50 L). Nádrže jsou vybaveny odkalovací jímkou a šroubem Curtis. Dodávka paliva je zajištěna dvěma nezávislými okruhy a čerpadly (hlavní a záložní) a monitorována tlakoměrem paliva. Pro zabezpečení průtočnosti paliva je systém osazen několika palivovými filtry. Naše originální instalace palivového okruhu zvládá bezpečné řešení případného zavzdušnění palivového systému. Jako palivo slouží běžně používaný automobilový benzín. Nevyčerpané palivo se vrací zpět do nádrže. Rezerva paliva v nádrži při rozsvícení kontrolky je 5 L. Spotřeba se pohybuje přibližně mezi 8 – 14 L/hod.

Přístrojové vybavení

Široký výběr přístrojového vybavení umožňuje aplikovat různá alternativní řešení. Je možné instalovat základní přístroje stejně jako nejmodernější elektronické systémy pro kontrolu letu a chodu motoru i různé navigační systémy GPS. Letoun je možné vybavit např. letovým zapisovačem pozice, autopilotem, širokou škálou radiostanic, odpovídačů, ELT vysílačů, antikolizních systémů apod. Do standardní výbavy patří USB a 12V konektor. Statický a dynamický tlak je odebírán z Pitotovy trubice, umístěné na spodní straně levého křídla. Palubní deska je snadno dosažitelná z obou sedadel a všechny ovladače jsou v zorném poli posádky. Rozmístění přístrojů a ovladačů na palubní desce je volitelné. Snažíme se zachovat nejen jejich jednoduchost a přehlednost, ale dbáme i na estetický dojem.

Kabina

Kabina je kompletně vyčalouněna speciální textilií obsahující nanovlákna, která pomáhají zajistit snadnou údržbu, vysokou odolnost, dlouhou životnost i nízkou hmotnost. Čalounění je nabízeno v různých barevných variantách a kombinacích. Sedačka se skládá z uhlíkového skeletu se dvěma polštáři, jejichž tloušťku lze na přání přizpůsobit. Díky uchycení pomocí suchého zipu jsou polštáře snadno vyměnitelné. Sedačka je stavitelná vpřed/vzad pomocí jednoduchého pákového mechanismu umístěného pod sedákem. Jedna uhlíková sedačka váží 3,6 kg a je testována pro zátěž 944 kg. Používáme kvalitní, na míru vyrobené bezpečnostní pásy prestižní firmy Sabelt. Jako volitelnou variantu nabízíme i stejný typ, který je dodáván pro Formuli 1.

Do kabiny se nastupuje z přední strany křídla, tudíž není třeba šlapat na sedačky. Pedály jsou mechanicky stavitelné do 3 poloh. Na postranních stěnách kabiny jsou uhlíkové loketní opěrky a úložné kapsy. Prostorný zavazadlový prostor v horní části kabiny za sedačkami je přístupný i za letu. Na přání lze jeho kapacitu navýšit úpravou též spodního prostoru trupu za sedačkou pilota. V palubní desce jsou umístěny dva ventilátory, které zajišťují efektivní větrání a v zimě i vytápění kabiny. Pro větší pohodlí nabízíme i vytápění sedaček. Podlaha na straně pasažéra je upravena ergonomicky tak, aby zajistila pohodlí i nohám.

Překryt kabiny

Překryt kabiny je vyroben z organického skla obsahujícího UV filtr. Na obou bočních stranách je osazen malým posuvným okénkem. Malý ventilátor, který je zabudován nad palubní deskou zabraňuje jeho zamlžování. Překryt se odklápí směrem nahoru a dozadu. Elektrické blokovací zařízení nedovolí nastartovat motor při otevřené či nedostatečně uzavřené kabině. Mechanické blokovací zařízení brání samovolnému otevření překrytu během letu. Aerodynamický závěs kabiny chrání trup před odíráním.

Videogalerie Faeta NG