ATEC 321 FAETA NG

ATEC 321 FAETA NG je novou generací v naší nabídce. Na základě zkušeností z provozu a postřehů pilotů našich letadel jsme zkonstruovali a vyrobili moderní letoun, který vychází z koncepce klasické Faety. Při zachování vysokých výkonů jsme vsadili na moderní design a aerodynamickou čistotu. Trup je standardně kompletně vyrobený z nejpevnějších karbonových tkanin s certifikací pro použití v letectví a díky naší nové originální výrobní technologii je velmi lehký.

Prostorný kokpit nabízí mimořádně flexibilní nastavení sedaček i pedálů. Zavazadlový prostor jsme zvětšili a zvýšili jeho ložné možnosti. Zlepšily se i letové vlastnosti. Faeta NG je sice obratnější, ale stabilní a okamžitě reaguje na zásahy do řízení od max. rychlosti 280 km/h až po mimořádně nízkou pádovou rychlost, která je pouze 52 km/h. Nová Faeta NG je stejně jako naše ostatní letouny předurčena k turistice, každodennímu vyžití i pro pilotní výcvik.

 
 

Základní charakteristika

Technická data

Rozpětí křídla 9,6 m
Délka trupu 6,25 m
Výška 2,1 m
Plocha křídla 10,1 m2
Rozpětí VOP 2,4 m
Rozchod kol 2,0 m
Prázdná hmotnost 278 kg
Max. vzletová hmotnost 450 / 472,5 kg / 600 kg
Obsah nádrže 2 x 50 L

Výkony (MTOW 472,5 kg)

Cestovní rychlost VC 248 km/h / 134 kt
Nepřekročitelná rychlost VNE 290 km/h / 157 kt
Min. rychlost s klapkami VS0 54 km/h / 29 kt
Min. rychlost bez klapek VS1 73 km/h / 39 kt
Max. rychlost horizont VH 270km/h / 146 kt
Stoupavost 7 m/s / 1378 ft/min.
Provozní násobky +5 / -3 g
Dolet 2000 km
Spotřeba paliva (180/245 km/h) 9/16 L/h

Technické detaily

ATEC 321 Faeta je samonosný dolnoplošník s motorem v tažném uspořádání. Kabina je dvoumístná se sedadly vedle sebe. Podvozek je tříkolový, příďové kolo je řiditelné. Hlavní podvozek  tvoří kompozitová pružina s nosností 600 kg. Všechna kola jsou aerodynamicky krytována. Čtyřpístková hydraulická brzda má vynikající brzdný účinek. Ocasní plochy jsou rovněž karbonové v klasickém uspořádání do kříže. Směrovka s výrazným sklonem  dodává celku dynamický vzhled. Šípové křídlo má lichoběžníkový půdorys s velkou štěrbinovou vztlakovou klapkou. V křídle jsou palivové nádrže pro 100l benzínu. Potah je vyroben z karbonového sendviče.

Kabina zaručuje posádce dostatek prostoru a pohodlí pro dlouhé lety. Kabina je větrána i vytápěna. Vpředu je vybavena ventilátorem pro odmlžení kabiny. Obě sedačky i pedály jsou  stavitelné a přizpůsobí se každé postavě. Za sedaly je prostorný zavazadlový prostor až na 20 kg zavazadel.

Přístrojové vybavení od analogových přístrojů až po nejmodernější glasscockpity řešíme na přání zákazníka. Palubní deska je snadno dosažitelná z obou sedadel a všechny ovladače jsou v zorném poli posádky.

Řízení je klasické kniplem, kompletně zdvojené. Příďové kolo je ovládané pedály s malým rádiusem otáčení. Vztlakové klapky jsou ovládané elektricky. Při pohybu vztlakových klapek dochází automaticky k vyvážení letadla a pilot ani nezaznamená změnu klopivého momentu.

Pohonná jednotka  je základem dynamiky nové Faety NG. Používáme výhradně motory ROTAX 912 ULS nebo  iS Sport.  Ve spojení s vrtulemi FITI Eco competition se nová Faeta NG stává jedním z nejrychleších UL letadel s vynikající ekonomikou i výkony.

Videogalerie Faeta NG