ATEC 321 FAETA NG

ICAO kód: FAET

ATEC 321 FAETA NG je "novou generací" v naší nabídce. Na základě zkušeností z provozu a postřehů pilotů našich letadel jsme zkonstruovali a vyrobili moderní letoun, který vychází z koncepce originální Faety. Na první pohled jediným viditelným rozdílem je tvar ocasních ploch. Tentokrát jsme zvolili klasické uspořádání ve tvaru kříže. Vytvořili jsme tak kombinaci nejnovějších designových trendů, aerodynamické čistoty a vysokého výkonu. Kromě toho jsme se zaměřili na moderní a elegantní vzhled. Letoun je certifikován pro provoz v UL a LSA kategoriích až do 600 kg MTOW.

Trup je standardně kompozitový, kompletně vyrobený z těch nejpevnějších karbonových tkanin s certifikací pro použití v letectví a díky naší nové originální výrobní technologii je velmi lehký. Elegantní tvar podtrhují jeho specifické křivky.

Prostorný, celočalouněný kokpit nabízí mimořádně flexibilní nastavení sedaček i pedálů. Zavazadlový prostor má zvýšené ložné možnosti. V letových vlastnostech nemá "NG" ve své kategorii konkurenci. Je obratná, přesto ale stabilní a okamžitě reaguje na zásahy do řízení od max. rychlosti 280 km/h až po mimořádně nízkou pádovou rychlost, která je pouze 52 km/h.

Nová Faeta NG je stejně jako naše ostatní letouny předurčena k turistice, každodennímu vyžití i pro pilotní výcvik.

 
 

Základní charakteristika

Technická data (600 kg MTOW)

Rozpětí křídla 9,6 m
Délka trupu 6,25 m
Výška 2,1 m
Plocha křídla 10,1 m2
Rozpětí VOP 2,4 m
Rozchod kol 2,0 m
Prázdná hmotnost 320 kg
Max. vzletová hmotnost 600 kg
Obsah nádrže 2 x 50 L
Max. hmotnost zavazadel 20 kg

Výkony (600 kg MTOW, Rotax 912 iS 100HP)

Cestovní rychlost VC 242 km/h / 131 kt
Nepřekročitelná rychlost VNE 272 km/h / 148 kt
Min. rychlost s klapkami VS0 56 km/h / 30 kt
Min. rychlost bez klapek VS1 75 km/h / 40 kt
Stoupavost 7,5 m/s / 1476 ft/min.
Provozní násobky +4 / -2 g
Dolet 2000 km
Spotřeba paliva (180/245 km/h) 9/14 L/h

 

Technické detaily

ATEC 321 Faeta je samonosný dolnoplošník s motorem v tažném uspořádání. Kabina je dvoumístná se sedadly vedle sebe. Podvozek je tříkolový, příďové kolo je řiditelné. Hlavní podvozek  tvoří kompozitová pružina s nosností 600 kg. Všechna kola jsou aerodynamicky krytována. Čtyřpístková hydraulická brzda má vynikající brzdný účinek. Ocasní plochy jsou rovněž karbonové v klasickém uspořádání do kříže. Směrovka s výrazným sklonem  dodává celku dynamický vzhled. Šípové křídlo má lichoběžníkový půdorys s velkou štěrbinovou vztlakovou klapkou. V křídle jsou palivové nádrže pro 100l benzínu. Potah je vyroben z karbonového sendviče.

Kabina zaručuje posádce dostatek prostoru a pohodlí pro dlouhé lety. Kabina je větrána i vytápěna. Vpředu je vybavena ventilátorem pro odmlžení kabiny. Obě sedačky i pedály jsou  stavitelné a přizpůsobí se každé postavě. Za sedaly je prostorný zavazadlový prostor až na 20 kg zavazadel.

Přístrojové vybavení od analogových přístrojů až po nejmodernější glasscockpity řešíme na přání zákazníka. Palubní deska je snadno dosažitelná z obou sedadel a všechny ovladače jsou v zorném poli posádky.

Řízení je klasické kniplem, kompletně zdvojené. Příďové kolo je ovládané pedály s malým rádiusem otáčení. Vztlakové klapky jsou ovládané elektricky. Při pohybu vztlakových klapek dochází automaticky k vyvážení letadla a pilot ani nezaznamená změnu klopivého momentu.

Pohonná jednotka  je základem dynamiky nové Faety NG. Používáme výhradně motory ROTAX 912 ULS nebo  iS Sport.  Ve spojení s vrtulemi FITI Eco competition se nová Faeta NG stává jedním z nejrychleších UL letadel s vynikající ekonomikou i výkony.

Videogalerie Faeta NG