ATEC v.o.s. - český výrobce ultralightů

Firma ATEC v.o.s. sídlí v Libici nad Cidlinou na Nymbursku a byla založena v roce 1992. Začínali jsme nejprve zakázkovou výrobou dílů pro ultralehká letadla. Nyní máme za sebou již několik stovek vyrobených ultralehkých strojů, které, jak doufáme, dělají radost pilotům v mnoha zemích světa.

V roce 1996 jsme uvedli na trh svůj první, legendární letoun ZEPHYR, který byl ve své třídě technologickou novinkou a rok poté dosáhl i svého prvního ocenění na Aerosalonu v Jihlavě. V roce 2000 byl certifikován pod jménem ZEPHYR 2000 a později změnil svůj obchodní název na ATEC 122 ZEPHYR. Postupným vývojem sice zcela změnil tvář, ale stále neztrácel na popularitě. Tuto legendu jsme přestali vyrábět až v roce 2021.

V roce 2003 jsme zkonstruovali další model ATEC 321 FAETA, který je od pohledu Zephyrovi velice podobný, ale technologicky a konstrukčně zcela odlišný. Letoun je zkonstruován tak, aby splnil kriteria nejen pro kategorii UL letadel, ale i lehkých sportovních letadel (LSA). V roce 2005 byl po náročných typových zkouškách certifikován.

Od roku 2010 má ATEC 321 FAETA certifikaci též pro vlekání kluzáků do vzletové hmotnosti 750 kg.oce 2016 jsme rozšířili nabídku o další, výrazně zmodernizovanou verzi Faety. Vznikla tak její zcela nová generace jménem ATEC 321 Faeta NG. Ta se od původní Faety liší svým uspořádáním ocasních ploch, které je klasické ve tvaru kříže. Pro výrobu "NG" používáme vlastní unikátní metodu zpracování uhlíkového kompozitu. Letoun je certifikován v kategorii UL do vzletové hmotnosti 600 kg.

Pro nejnáročnější piloty jsme zkonstruovali obratný a velice rychlý letounek ATEC 212 SOLO. Malý, jednomístný necertifikovaný ultralight, který je ve své kategorii raritou, je určen zkušeným sportovním pilotům. Tato vysoce výkonná adrenalinová lahůdka uspokojí opravdové labužníky.

Zajímavým projektem byl vývoj a výroba amfibie jménem OMSIDER. Ten vznikl ve spolupráci s norskou firmou Nordic aircraft. Přestože tento speciální ultralehký obojživelník zaznamenal velký úspěch a zájem, rozhodli jsme se v projektu nepokračovat, a to zejména z důvodu náročnosti jeho certifikace. Letadlo tak zůstalo pouze prototypem.

V Čechách zajišťujeme prodej a servis zákazníkům sami. V ostatních zemích je vše zajišťováno našimi distributory.

Dřívější záliba v pilotování soutěžních leteckých modelů a předchozí praxe ve stavbě amatérských ultralightů mě přivedly na myšlenku pomoci splnit sny o dobývání nebe i dalším příznivcům létání. Těší mě pomáhat ostatním poznávat nové obzory, přibližit daleké cíle, odpoutat se od starostí a vychutnat si opravdovou volnost pohledem na svět z ptačí perspektivy.

Všem pilotům či posádkám našich letadel přeji spoustu krásných leteckých zážitků a věřím, že s našimi letadly budete mít vždy nejen „nadhled“ ale i náskok.