ATEC v.o.s. - český výrobce ultralightů

Firma ATEC v.o.s., sídlící v Libici nad Cidlinou na Nymbursku, byla založena v roce 1992. Začínali jsme nejprve zakázkovou výrobou dílů pro ultralehká letadla. Nyní máme za sebou již několik set vyrobených ultralehkých strojů, které jak doufáme dělají radost svým pilotům v mnoha zemích světa.

V roce 1996 jsme vyrobili svůj první, legendární letoun ZEPHYR, který byl ve své třídě technologickou novinkou a rok poté dosáhl i svého prvního ocenění na Aerosalonu v Jihlavě. Postupným vývojem sice zcela změnil tvář, ale stále neztrácí na popularitě. V roce 2000 byl certifikován jako ZEPHYR 2000 a později změnil svůj obchodní název na ATEC 122 ZEPHYR.

V roce 2003 jsme zalétli náš nový model ATEC 321 FAETA, který je od pohledu Zephyrovi velice podobný, ale technologicky a konstrukčně zcela odlišný. Faeta je zkonstruována tak, aby splnila kriteria nejen pro kategorii UL letadel, ale i lehkých sportovních letadel (LSA). V roce 2005 byla po náročných typových zkouškách certifikována. V roce 2016 jsme Faetu výrazně zmodernizovali a vznikla tak zcela nová generace letadla ATEC 321 Faeta NG.

Pro nejnáročnější piloty jsme zkonstruovali obratný letounek ATEC 122 SOLO. Malý, ale velice rychlý a obratný jednomístný ultralight, který je ve své kategorii raritou, je určený zkušeným sportovním pilotům. Tato vysoce výkonná adrenalinová lahůdka uspokojí opravdové letecké labužníky.

Dalším naším projektem je vývoj a výroba amfibie OMSIDER, která vznikla po vzájemné spolupráci s norskou společnosti Nordic aircraft.

V Čechách zajišťujeme prodej a servis zákazníkům  sami. V ostatních zemích je vše zajišťováno našimi distributory. Prostřednictvím specializovaných smluvních přepravců dokážeme letadlo dopravit do mnoha zemí světa.

Dřívější záliba v pilotování soutěžních leteckých modelů a předchozí praxe ve stavbě amatérských ultralightů mě přivedly na myšlenku pomoci splnit sny o dobývání nebe i dalším příznivcům létání. Těší mě pomáhat ostatním poznávat nové obzory, přiblížit daleké cíle, odpoutat se od starostí a vychutnat si opravdovou volnost s pohledem na svět z ptačí perspektivy.

Všem pilotům či posádkám našich letadel přeji spoustu krásných leteckých zážitků a věřím, že s našimi letadly vždy budete mít nejen „nadhled“ ale i náskok.