ATEC 122 ZEPHYR

ICAO kód: ZEPH

Tento legendární a stále populární model dvoumístného, ultralehkého dolnoplošníku s tříkolovým podvozkem si stále zachovává svůj elegantní aerodynamický tvar, přestože od svého prvopočátku prošel již mnoha konstrukčními i technologickými úpravami. Původní letoun tak již dosáhl zcela rozdílného vzhledu od svého předchůdce. Díky svému kvalitnímu pevnostnímu zpracování a poutavému designu si trvale udržuje přední pozici ve své kategorii. Letoun je schválen pro provoz v kategorii UL do 472,5 kg MTOW.

Původní název Zephyr 2000 byl v roce 2007 změněn na ATEC 122 ZEPHYR. Přes 200 kusů těchto letounů je úspěšně provozováno v řadě zemí světa. Od roku 2001 nabízíme vylehčené modifikace ZEPHYR 2000 s uplatněním technologie uhlíkových kompozitů. Na první pohled svým vzhledem, výkonem i prostorností vyvolává dojem letadla vyšší váhové kategorie, přesto se právě díky této uhlíkové technologii, která zaručuje vynikající pevnostní vlastnosti váhově řadí do kategorie ultralehkých letadel. Při zachování vysoké bezpečnosti dokáže splnit i ty nejpřísnější váhové limity.

Od modelu Atec 321 Faeta se liší zejména křídlem a jeho aerodynamickými vlastnostmi, ale i materiálem v jeho konstrukci. Použit je též laminární profil, ale jejich konstrukci tvoří kombinace sklolaminátu, dřevěné konstrukce a potahu z polyesterových tkanin. Při zachování vysoké pevnosti i výkonů tak použití těchto materiálů umožňuje i větší cenovou dostupnost. Zároveň také i rychlý a obratný letoun poskytuje posádce nadstandardní komfort a pocit bezpečí v prostorné kabině s možností vytápění.

Kabina je nově doplněna malými okénky, umožňujícími její větší prosvětlení i lepší výhled posádky. Vylehčená, ale tuhá konstrukce umožňuje vybavit letoun moderním záchranným padákovým systémem .

Zákazníkovi nabízíme možnosti individuálních modifikací a provedení nejen designu exteriéru a interiéru, ale i výběr a rozmístění přístrojů na palubní desce tak, aby odpovídalo jeho představám a vyhovovalo pilotovým potřebám a zvyklostem.

Se svou nízkou spotřebou lze letadlo efektivně využívat pro pohodlnou turistiku, při služebních cestách, ale i pro vlekání kluzáků. Díky své snadné ovladatelnosti je velice oblíbeno v pilotních školách.

Základní charakteristika

Technická data

Rozpětí křídla 9,4 m
Délka trupu 6,2 m
Výška 2,0 m
Plocha křídla 10,3 m2
Rozpětí VOP 2,4 m
Rozchod kol 2,0 m
Prázdná hmotnost 275 kg (altern. 262 kg)
Max. vzletová hmotnost 450 / 472,5 kg
Obsah nádrže 60 l (altern. 80 l)

Výkony

Cestovní rychlost VC 230 km/h / 124 kt
Nepřekročitelná rychlost VNE 290 km/h / 157 kt
Min. rychlost s klapkami VS0 50 km/h / 27 kt
Min. rychlost bez klapek VS1 75,6 km/h / 41 kt
Max. rychlost horizont VH 270 km/h / 146 kt
Stoupavost 6,5 m/s / 1280 ft/min.
Provozní násobky +4g / -2g
Dolet 1900 km
Spotřeba paliva 7/14 l/h

Technické detaily

Křídlo

Křídlo samonosné smíšené konstrukce má laminární profil UA-2. Křídlo je ve středové části obdélníkové, konce jsou lichoběžníkové, zakončené winglety. Hlavní nosník vyrobený z vrstveného tvrdého dřeva je umístěn v 30% hloubky křídla. Na zadním pomocném nosníku jsou zavěšeny vztlakové klapky a křidélka. Potah křídla tvoří od náběžné hrany k hlavnímu nosníku laminátový sendvič, zbytek je potažen PES tkaninou. Centroplán je svařen z ocelových CrMo trubek vysoké jakosti a zabudován do trupu.

Trup

Trup je uzavřená skořepina z uhlíkového kompozitu, vyztužená dřevěnými a plastovými přepážkami. Průřez trupu je eliptický, s aerodynamickými přechody do křídel a velkou prostornou kabinou. Motorový prostor v přední části trupu je oddělen požární stěnou. Na ohnivzdorné motorové přepážce je uchyceno motorové lože a příďové kolo.

Ocasní plochy

Ocasní plochy jsou smíšené konstrukce, uspořádané do „T“. Vodorovná ocasní plocha má lichoběžníkový půdorys, tvořený pevným stabilizátorem a kormidlem. Obaly torzních skříní jsou laminátové, nosník a žebra jsou ze dřeva, obdobně jako u konstrukce křídla. Svislá ocasní plocha má lichoběžníkový tvar. Kýlová část je integrální částí trupu, směrové kormidlo je celokompozitové.

Podvozek

Podvozek je pevný tříkolový, s řiditelným příďovým kolem. Hlavní podvozek je vytvořen párem kompozitových plochých pružin. Elektronová kola na hlavním podvozku mají rozměr 380x100 mm. Příďová podvozková noha je kompozitová s kovovou kostrou, odpružená pryžovou pružinou. Příďové kolo má rozměr 300x100 mm. Všechna kola jsou aerodynamicky kapotována, kola na hlavním podvozku jsou bržděna.

Řízení

Řízení všech kormidel je dvojí. Křidélka, výškovka a vztlakové klapky jsou naháněny pomocí táhel a pák, směrovka pomocí ocelových lan. Veškeré části řízení nezasahují do obrysu draku letounu. Důležitá kontrolní místa v křídlech jsou vybavena kontrolními otvory s překryty z organického skla.

Pohonná jednotka

Pohonná jednotka je tvořena motorem ROTAX 912 UL 80 HP nebo ROTAX 912 ULS 100 HP a celokompozicovou dvou nebo třílistou vrtulí firmy FITI desing. Zvolit lze vrtuli pevnou, stavitelnou na zemi nebo za letu. Motorové lože je svařeno z tenkostěnných ocelových CrMo trubek vysoké jakosti.

Palivový systém

je tvořen integrální nádrží v trupu, vybavenou odkalovací jímkou a odkalovacím šroubem. Tlak dodávaného paliva je měřen tlakoměrem. Dodávka paliva dvěma nezávislými okruhy.

Přístrojové vybavení

Přístrojové vybavení se skládá ze základních přístrojů pro kontrolu letu, chodu motoru a pro navigaci. Statický a dynamický tlak je odebírán z Pitotovy trubice, umístěné na spodní straně levého křídla.

Kabina a překryt kabiny

Kabina je efektivně ventilována, na přání zákazníka vytápěna a vybavena odmlžovacím ventilátorem překrytu kabiny, který je vyroben z organického skla. V základním provedení je čirý, na přání zákazníka lze dodat barevně tónovaný. Odklápí se nahoru a dozadu. Elektrické blokovací zařízení brání nastartování motoru za otevřené kabiny. Mechanické blokovací zařízení brání samovolnému otevření překrytu za letu. Kabina může být čalouněna v několika druzích textilií a barevných provedeních. Čalouněné sedačky jsou výškově nastavitelné, pedály lze nastavit ve 3 polohách dle výšky pilota.