ATEC 122 ZEPHYR

ICAO kód: ZEPH

Tento legendární a stále populární model dvoumístného, ultralehkého dolnoplošníku s tříkolovým podvozkem si stále zachovává svůj elegantní aerodynamický tvar, přestože od svého prvopočátku prošel již mnoha konstrukčními i technologickými úpravami. Poslední model dosáhl již zcela rozdílného vzhledu od svého předchůdce. Letoun Zephyr se na nebi objevil již v 90tých letech a byl jedním z prvních kompozitových letadel u nás. Hned na počátku sklidil velký úspěch a na prestižních aerosalonech získal i několik ocenění za design. Díky svému kvalitnímu pevnostnímu zpracování a poutavému designu si ve své kategorii udržuje stále pevnou pozici. Přesto jsme se v roce 2021 rozhodli ukončit jeho výrobu a zaměřit se na vývoj modernějších modelů s využitím nejnovějších technologií.

Od roku 2001 byla vyráběna odlehčená modifikace Zephyr 2000 s uplatněním technologie uhlíkových kompozitů. Obchodní název Zephyr 2000 byl v roce 2007 změněn na ATEC 122 ZEPHYR. Na první pohled svým vzhledem, výkonem i prostorností vyvolává dojem letadla vyšší váhové kategorie, přesto se díky uhlíkové technologii, která zaručuje vynikající pevnostní vlastnosti, váhově řadí do kategorie ultralehkých letadel. Při zachování vysoké bezpečnosti dokáže splnit i ty nejpřísnější váhové limity. Po celém světě je úspěšně provozováno přes 500 Zephyrů. Patří mezi nejbezpečnější ultralehké letouny.

Od modelu Atec 321 Faeta se liší zejména konstrukcí křídla, jeho materiálovým složením a aerodynamickými vlastnostmi. Profil je též laminární, ale jeho konstrukci tvoří kombinace sklolaminátu, uhlíkového kompozitu, dřeva a potah z polyesterových tkanin.

ATEC 122 ZEPHYR je schválen pro provoz v kategorii UL do 472,5 kg MTOW a pro vlekání kluzáků do hmotnosti 520 kg. Pro své letové vlastnosti, výkon, ovladatelnost a nízkou spotřebu je Zephyr stále populární pro turistiku i letecký výcvik v pilotních školách. 

Základní charakteristika

Technická data

Rozpětí křídla 9,4 m
Délka trupu 6,2 m
Výška 2,0 m
Plocha křídla 10,3 m2
Rozpětí VOP 2,4 m
Rozchod kol 2,0 m
Prázdná hmotnost 275 kg (altern. 262 kg)
Max. vzletová hmotnost 450 / 472,5 kg
Obsah nádrže 60 l (altern. 80 l)

Výkony

Cestovní rychlost VC 230 km/h / 124 kt
Nepřekročitelná rychlost VNE 290 km/h / 157 kt
Min. rychlost s klapkami VS0 50 km/h / 27 kt
Min. rychlost bez klapek VS1 75,6 km/h / 41 kt
Max. rychlost horizont VH 270 km/h / 146 kt
Stoupavost 6,5 m/s / 1280 ft/min.
Provozní násobky +4g / -2g
Dolet 1900 km
Spotřeba paliva 7/14 l/h

Technické detaily

Křídlo

Křídlo samonosné smíšené konstrukce má laminární profil UA-2. Křídlo je ve středové části obdélníkové, konce jsou lichoběžníkové, zakončené winglety. Hlavní nosník vyrobený z vrstveného tvrdého dřeva je umístěn v 30% hloubky křídla. Na zadním pomocném nosníku jsou zavěšeny vztlakové klapky a křidélka. Potah křídla tvoří od náběžné hrany k hlavnímu nosníku laminátový sendvič, zbytek je potažen PES tkaninou. Centroplán je svařen z ocelových CrMo trubek vysoké jakosti a zabudován do trupu.

Trup

Trup je uzavřená skořepina z uhlíkového kompozitu, vyztužená dřevěnými a plastovými přepážkami. Průřez trupu je eliptický, s aerodynamickými přechody do křídel a velkou prostornou kabinou. Motorový prostor v přední části trupu je oddělen požární stěnou. Na ohnivzdorné motorové přepážce je uchyceno motorové lože a příďové kolo.

Ocasní plochy

Ocasní plochy jsou smíšené konstrukce, uspořádané do „T“. Vodorovná ocasní plocha má lichoběžníkový půdorys, tvořený pevným stabilizátorem a kormidlem. Obaly torzních skříní jsou laminátové, nosník a žebra jsou ze dřeva, obdobně jako u konstrukce křídla. Svislá ocasní plocha má lichoběžníkový tvar. Kýlová část je integrální částí trupu, směrové kormidlo je celokompozitové.

Podvozek

Podvozek je pevný tříkolový, s řiditelným příďovým kolem. Hlavní podvozek je vytvořen párem kompozitových plochých pružin. Elektronová kola na hlavním podvozku mají rozměr 380x100 mm. Příďová podvozková noha je kompozitová s kovovou kostrou, odpružená pryžovou pružinou. Příďové kolo má rozměr 300x100 mm. Všechna kola jsou aerodynamicky kapotována, kola na hlavním podvozku jsou brzděna.

Řízení

Řízení všech kormidel je dvojí. Křidélka, výškovka a vztlakové klapky jsou ovládány pomocí táhel a pák, směrovka pomocí ocelových lan. Veškeré části řízení nezasahují do obrysu draku letounu. Důležitá kontrolní místa v křídlech jsou vybavena kontrolními otvory s překryty z organického skla.

Pohonná jednotka

Pohonná jednotka je tvořena motorem ROTAX 912 UL 80 HP nebo ROTAX 912 ULS 100 HP a celokompozitovou dvou nebo třílistou vrtulí firmy FITI desing. Vrtule může být buď pevná, stavitelná na zemi či za letu. Motorové lože je svařeno z tenkostěnných ocelových CrMo trubek vysoké jakosti.

Palivový systém

Palivový systém je tvořen integrální nádrží v trupu, vybavenou odkalovací jímkou a odkalovacím šroubem. Tlak dodávaného paliva je měřen tlakoměrem. Dodávka paliva probíhá dvěma nezávislými okruhy.

Přístrojové vybavení

Přístrojové vybavení se skládá ze základních přístrojů pro kontrolu letu, chodu motoru a navigaci. Statický a dynamický tlak je odebírán z Pitotovy trubice, umístěné na spodní straně levého křídla.

Kabina a překryt kabiny

Kabina je efektivně ventilována, může být i vytápěna a vybavena odmlžovacím ventilátorem překrytu kabiny, který je vyroben z organického skla. Odklápí se nahoru a dozadu. Elektrické blokovací zařízení brání nastartování motoru při otevřené kabině. Mechanické blokovací zařízení brání samovolnému otevření překrytu za letu. Kabina je celočalouněná a sedačky jsou výškově nastavitelné. Pedály lze nastavit ve 3 polohách dle výšky pilota.