Faeta NG má českou i německou certifikaci na 600 kg MTOW

Tříleté úsilí, které obnášelo jeden rok příprav a další dva roky mnohačetných zátěžových, pevnostních, letových testů a zpracovávání protokolů, výpočtů a analýz se konečně vyplatilo. Po zdlouhavém a náročném certifikačním procesu byl dne 16.11.2020 Faetě NG udělen oficiální certifikát LAA pro vzletovou hmotnost 600 kg v UL kategorii. Nedlouho poté jsme pak obdrželi i německý certifikát DULV. Oba certifikáty jsou ke stažení zde. O procesu certifikace byl publikován též článek, který najdete v prvním lednovém vydání časopisu Pilot, a který si můžete přečíst též zde.

Všem požadavkům pro získání certifikace Faeta NG vyhověla, splnila, co se od ní očekávalo a ve všech zkouškách uspěla na výbornou. A že jsou pevnostní i bezpečnostní požadavky pro takový ultralight opravdu náročné dokazuje i několik zajímavých faktů a hodnot, které bychom vám pro představu rádi přiblížili. Co tedy vlastně musí vaše letadlo zvládnout? Zde uvádíme výběr toho nejzajímavějšího či nejkurioznějšího:

VOP byla zatížena celkem 583 kilogramy, přičemž na kormidla VOP připadá zatížení 200,6 kg! Výškovky přitom váží pouhých 5,2 kg a kormidlo dokonce jen 900 gramů! Hmotové vyvážení bylo zatěžováno na početní násobek 45 G!

Každá sedačka byla zatěžována na 944 kg. Sedačka sama váží pouhých 3,6 kg!

Motorové lože bylo zatíženo silou 1033 kg v těžišti pohonné jednotky, při vyosení zátěže o 17 cm mimo osu.

Trup byl zatížen celkovou hmotností 3432 kg.

Hlavní podvozek musel vydržet svislé zatížení 754 kg při současném tažení do strany silou 4,62 kN (471 kg).

Shazovací zkoušky byly prováděny z výšky 60 cm nad zemí.

Při zkoušce spojení křídlo-trup bylo za trup taženo silou 7,54 kN (769 kg).

Faeta NG nemá rychlostní omezení až do počítané rychlosti flutteru 550 km/h a výšky 3000 m.

Zkouška křídla se prováděla ve VZLÚ.

Pro účely zkoušek bylo zapotřebí vyrobit maketu trupu a celou řadu odpovídajících testovacích přípravků. Prováděly se nejen pevnostní zkoušky samotného draku, ale i zkouška tuhosti a pevnosti řízení, uchycení záchranného systému, bezpečnostních pásů či zavazadel v zavazadlovém prostoru. Celkem bylo k certifikaci dodáno 69 dokumentů a analýz, což dělá dohromady několik tisíc stránek.

 

 

 

Zveřejněno 14.12.2020